Lumion 2024 ile Gerçekçiliği Yeniden Tanımlayın

Gerçek Zamanlı Işın İzlemeyi, 5 Kat Daha Hızlı Video Renderlarını ve Çok Daha Fazlasını Keşfedin

Yenilikler 1

Gerçek Zamanlı Işın İzleme ile Anda Tasarım Yapın

Yaratıcı sürecinizi Lumion 2024 ile yeni zirvelere taşıyın. İş akışı verimliliğinizi artırmak için tasarlanan Lumion 2024, mimari tasarımları benzersiz bir netlik, hız ve gerçekçilikle oluşturmanıza olanak tanır.

Tamamen ışın izleme uygulanmış, gerçeğe uygun önizlemeler ile Lumion 2024, yaptığınız her tasarım kararı hakkında anında görsel geribildirim sağlar.

Lumion’un bu en son sürümünde ışın izleme efekti, 2200’den fazla doğa öğesi, yarı saydam malzemeler ve renkli camlarla sorunsuz bir şekilde çalışacak hale getirilmiştir. Tek bir tıklama ile ağaçların ve yeşilliklerin camda ve suda canlı bir şekilde yansıdığını, bir perdeden yayılan güneş ışığının yumuşak ışıltısını ve vitraylardan gelen canlı, desenli gölgeleri göreceksiniz.

Yenilikler 2

Üstelik hepsi bu kadar değil. Benzer kalitede 5 kat daha hızlı video render süreleri ile çarpıcı animasyonlar ve sunumlar oluşturabileceksiniz.

En son sürümde keşfedilecek çok şey var, o halde hemen başlayalım. Lumion 2024 öne çıkan özellikleri videomuzu izleyin.

Gerçek Zamanlı Işın İzleme

Gürültüyü Azaltın

Lumion 2024, fotoğraf ve film modlarında gerçek zamanlı bir gürültü azaltıcı (denoiser) sunuyor. Böylece önizlemelerin yüklenmesini bekleyerek daha az zaman harcayabilecek ve tasarımlarınızı geliştirmek için daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Artık, işlemelerinizin neredeyse anlık önizlemelerini görebilir ve daha hızlı tasarım kararları için gerçek zamanlı geri bildirim alabilirsiniz.

Render Hızı

5 Kat Daha Hızlı Işın İzleme Uygulanmış Videolar

Lumion 2024’te, önceki sürüme kıyasla çok daha az örnek kullanarak ışın izleme ile mukayese edilebilir kalite çıktılar alabilirsiniz.

Bu, video render sürelerinin önemli ölçüde kısalması anlamına gelir. Böylece tasarım değerlendirmelerinize ve proje sunumlarınıza gerçekçi, dinamik animasyonları dahil etmek kolaylaşır.

Doğanın Gücünden Yararlanın

İster bir peyzaj tasarlıyor olun, ister bir binayı çevresel bağlamına yerleştiriyor olun, isterse bir iç mekanı süslüyor olun, doğa inandırıcı ve davetkar görsel deneyimler yaratmanın eşsiz bir yolunu sunar.

Lumion kütüphanesinde ışın izlemeye tabi tutulmuş 2200’den fazla doğa modeliyle, bitki örtüsünün ışıkla nasıl etkileşime girdiğini doğru bir şekilde tasvir edebilirsiniz. Yapraklardan süzülen güneş ışığından cam cephelere yansıyan ağaçlara kadar, her gölge ve yansıma, doğal unsurların gerçek güzelliğini ortaya çıkarmak için birlikte çalışır ve görsel anlatımlarınızı ikna edici olduğu kadar büyüleyici kılar.

Tamamen Işın İzlemeli Cam

Camın ince detaylarını geliştirmek, ilgi çekici desenler oluşturmak ve nesnelerde doğal olarak bulunan ince ayrıntıları yakalamak için ışın izleme efektini kullanın.

Işığın cam yüzeylerle nasıl etkileşime girdiğini görün ve gerçekçi yansımaların, kırılmaların ve gölgelerin nasıl otomatik olarak ortaya çıktığını keşfedin. Ya da renkli cam malzemeleri kullanarak ışıkla ve renkle oynayın.

Camda Daha Önce Hiç Olmadığı Kadar İnce Ayar Yapın

Yeni ve güncellenmiş cam özellikleriyle, detayları daha da geliştirmek için ekstra yol kat edebilirsiniz.

Nesnelerinizin yüzey kalınlığını “taklit edilen kalınlık” (emulated thickness) kaydırıcısı ile belirleyin. “Absorpsiyon” (absorption) kaydırıcısı ile emilen ışık miktarını kontrol edin. İyileştirilmiş “distorsiyon” (distortion) kaydırıcısı ile görünen kırılma indisini (index of refraction) ayarlayın.

Yüzeyin Altına İnmek

Mermer, polikarbonat ve tekstil gibi yarı saydam malzemeler tasarımlarınıza incelik ve derinlik katar. Işıkla nasıl etkileşime girdikleri, mekanların ambiyansını derinden etkileyerek, havayı belirler ve dikkati çeker.

Lumion 2024, yarı saydam malzemelerin görünümünü “yüzey altı saçılması” (subsurface scattering) ile geliştirmeyi kolaylaştırır. Artık ışın izleme ile uyumlu olan bu özellik, ışığın bu yüzeyler üzerindeki incelikli etkileşimini çarpıcı bir doğrulukla yakalamanızı sağlar. Yüzeyde ışığın yayılmasından yaydığı derinlik ve sıcaklığa kadar, her özellik kolayca ortaya konabilir.

En Son Sürümü Ücretsiz Keşfedin

14 günlük ücretsiz Lumion Pro deneme sürümüyle Lumion 2024’te bulunan her şeyi tanıma şansı yakalayın.

Doğanın En İnce Detayları

100 yeni ince-detaylı ağaç ve bitkiden oluşan koleksiyonla sahnelerinize anında canlılık katın.

Çeşitli biyomları ve coğrafi bölgeleri temsil etmek üzere özenle hazırlanmış bu koleksiyonda, her sahneye uygun modeller bulacaksınız. Birçok tür aynı zamanda farklı büyüme aşamaları da dahil olmak üzere çeşitli varyasyonlara sahiptir. Renderlarınızda geçen zamanı veya değişen mevsimleri canlı bir şekilde anlatabilirsiniz.

Üstelik, ince-detaylı doğa öğeleri artık ışın izleme ile uyumludur ve böylece en son yaprağa kadar her karmaşık detayın nefes kesen bir gerçekçilikle sergilenmesi sağlanır.

Parallax İç Mekanlar

Önceden hazırlanmış 25 yepyeni paralaks iç mekan ile değerli zaman kazanın. Bunlar, renderlarınıza görsel ilgi ve karmaşıklık katmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

Perakende alanları, ofis ortamları, konut odaları ve otel lobileri temalı eksiksiz, kullanıma hazır şablonlar arasından seçim yapın.

Yeni Karakterler

Renderlarınıza gerçekçi karakterler dahil etmek, insanların tasarladığınız alanları nasıl kullanabileceğini, onlarla nasıl etkileşime girebileceğini ve bu alanlarda nasıl dolaşabileceğini göstermenin etkili bir yoludur.

Lumion 2024’e eklenen 45 yeni statik karakter ile tasarımınızı kolayca bağlama ekleyebilirsiniz. Bu seçim, farklı geçmişlere sahip insanları çeşitli pozisyonlarda, ortamlarda ve durumlarda kapsar.

Daha Yakından İnceleyin

Lumion Kütüphanesi, her sahneyi bağlamlaştırmak için başvuracağınız kaynaktır. Lumion Pro’da toplam 9.496 varlık ile karakterler, nesneler, malzemeler, doğa öğeleri ve daha fazlasından oluşan geniş bir koleksiyona sahipsiniz.

Lumion 2024’te canlı hikayeler anlatmanıza ve izleyicilerle duygusal bağlantılar kurmanıza olanak tanıyan yepyeni modeller ve malzemeler keşfedeceksiniz. Aşağıdaki tabloda Lumion Pro ve Standard’a neler eklendiğini görün.

Lumion ProLumion Standard
İnce Detaylı Doğa100 yeni ince-detaylı doğa öğesi (18 bitki, 82 ağaç)
Materyal26 yeni tuğla malzemesi26 yeni tuğla materyal
3D Karakter45 yeni statik karakter15 yeni statik karakter
Parallax İç Mekan25 yeni parallax iç mekan
Yüzey Etiketi130 yeni yüzey etiketi (decal)

Daha Pürüzsüz Manzaralar

Büyük ölçekte arazi modellemek (sculpting) için ideal olan malzeme düzenleyicideki yeni “manzara döşeme” (landscape tiling) geçişi, görünür döşeme ana hatlarını ortadan kaldırarak ve gerçekçiliği artırarak pürüzsüz, kesintisiz yüzeyler oluşturmanıza yardımcı olur.

İş Akışı İyileştirmeleri

Lumion’un en son sürümü, bir dizi kullanılabilirlik, UI (Kullanıcı Arayüzü) ve iş akışı iyileştirmesi sayesinde daha sorunsuz, daha sezgisel bir yaratıcı süreç sağlamaya odaklanıyor.

Yeni dikey kenar çubuğu (vertical sidebar), fotoğraf, video ve panorama modları arasında kesintisiz navigasyonu kolaylaştırır, böylece sahnelerinizi düzenlemek ve önizlemek için daha çok ihtiyaç duyulan ekran alanını açığa çıkarır. Ek kamera kontrolü ve dosya aktarma seçenekleri, iş akışınızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Yeni proje şablonları ve hazır ayarlar (preset), kolayca keşfedebileceğiniz daha yaratıcı seçenekler sunar.

Özel Kamera Kontrolleri

Aynı kontrol şemasını kullanarak CAD yazılımınız ve Lumion arasında kesintisiz geçiş yapın. SketchUp, Revit ve Rhino için eklenen ayarlar.

Toplu Dosya İçe Aktarma

Birden fazla modeli aynı anda içe aktararak iş akışınızı hızlandırın. Farklı tasarım öğelerinin nasıl bir araya geldiğini kolayca göstermek için aşamalı etkiyle (phasing effect) birleştirin.

Yenilikler 3

gLTF Dosya Uyumluluğu

gLTF dosya formatlarını sahnenize kolayca aktarın. Bu modeller genellikle diğer formatlardan daha hafiftir ve ayrıca PBR iş akışını destekler.

Izgara Yer Paylaşımları

Yerleşik tasarım ilkelerine bağlı olan yeni ızgara yer paylaşımlarının yardımıyla uyumlu ve göz alıcı kompozisyonlar oluşturun.

Yenilikler 4

Yeni Örnek Proje

Işın izleme uygulanmış cam, yüzey altı saçılması ve paralaks iç mekanlara sahip Obra Visual tarafından tasarlanan Müze Köşkü’nü (Museum Pavilion) keşfedin.

8 Yeni Hazır Ayar Stili

Işık, renk, derinlik ve boyutu anında dengeleyin. Bu kullanımı kolay şablonlar size zaman kazandırmak için tasarlanmıştır ve tek bir tıklamayla bir renderı değiştirebilir.

Lumion 2024’e Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Lumion 2024 Nasıl Edinilir Lumion 2024, aktif tüm Lumion aboneleri için ücretsiz bir yükseltme olarak mevcuttur. En son sürümü, yerleşik yazılım güncelleme aracı ile indirebilirsiniz. İndirildikten sonra, Lumion 2024’ü yüklemeniz istenecektir.

Lumion’un önceki bir sürümünü mü kullanıyorsunuz? Mevcut Lumion lisans anahtarınızı girerek yükseltme seçeneklerinize göz atın. Yazılımın en son sürümüne ve yayınlanır yayınlanmaz gelecekteki tüm güncellemelere anında erişim elde edeceksiniz.

Lumion’da yeniyseniz, her zaman Lumion Pro’yu ücretsiz deneyebilir veya abonelik planlarımıza göz atabilirsiniz.

Scroll to Top