Lumion’un Versiyonlarıyla Gelen Yenilikler

LUMION 10.5

Bazen büyük dış mekanlar, kendi arka bahçeniz kadar yakındır. Şimdi, Lumion 10.5’in piyasaya sürülmesiyle, bahçeler, arka bahçeler, peyzaj tasarımları ve diğer dış mekan alanları için 67 yeni yüksek kaliteli modelle tasarımınızın “harika dış mekan” ın güzelliğini artırabilirsiniz. Yeni saksı bitkileri, hasır sepetler ve duvar fenerleri ile batık bir oturma alanı için tasarımınız, ateşin etrafında sıcak, yıldızlı akşamlar için rahat bir mekânın hayatını sürdürür. Müşterileri yeni masalar, sandalyeler ve diğer mobilyalarla güneşli bir bahçe piknik atmosferine taşıyın. Lumion’un 5.600’den fazla model ve 1.200 malzemeden oluşan kitaplığıyla birlikte, 67 yeni model, mekanlarınızı gerçek hayattaki nesne düzenlemeleriyle “doldurmayı” kolaylaştırır ve içten dışa kesintisiz bir akış oluşturur. Ve mimariden, doğaya.

LUMION 10.3

Canlı malzemeler tasarımınızın hikayesini canlandırabilir ve Lumion 10.3 ile gelen özelleştirilebilir displacement dokuları ile beraber malzemelerin gerçekçi hisler vermesini sağlayabilirsiniz. Displacement maplerini Lumion’a aktararak herhangi bir malzemeye doğal ve gerçekçi görünümler verebilirsiniz. İster kendi displacement dokularınızı oluşturun, isterseniz hazır dokuları kullanın displacement dokuları ile projenizdeki malzemelerin detayları artar ve verdiği hisler güçlenir. Lumion 10.3 aynı zamanda AutoCAD ile canlı senkronizasyonu da destekliyor. Eğer modelleme de AutoCAD kullanıyorsanız, modeliniz üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri anında Lumion’un zengin detayları barındıran, gerçekçi dünyasında görebilirsiniz. Lumion 10.3 tüm Lumion 10 kullanıcıları için ücretsiz. Aynı zamanda SketchUp, ArchiCAD, Revit, Rhino, Vectorworks ve AutoCAD için LiveSync eklentilerini de ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

LUMION 10

Lumion 10, 3D görsel oluşturmayı, mimari iş akışlarının en rahat süreci kılmaya devam ediyor. Tasarımınızı nasıl sunmak istediğinizi hayal edin ve Lumion 10, vizyonunuzu hızla ve kolayca canlandırsın. Müşterileriniz, tasarımlarınızın değerini kendi, yaşayan ortamlarında hissetsinler. Yeni özellik ve araçları ile, konut ve ticari dış mekanları zengin detayları içerisinde anlatmak, iç mekanları ışık ve gölgenin ahengi ile sunmak ve peyzaj ve kentsel projeleri yaşayan ortamlarıyla geliştirmek, her zamankinden daha kolay. Lumion ile on versiyonu; on yıldır güvenilen, sezgisel kullanılabilen render yazılımı. Özellikle sizler, mimarlar için tasarlandı. Lumion 10 ile gelen en yeni özellikler, araçlar ve efektler için altta bulunan bölümleri okumaya devam edin.

Yüksek-Kalitede Önizleme

Render öncesinde dahi, tasarımınızın güzelliğini ortaya çıkartın. Lumion 10 ile gelen yüksek-kalitede ön izleme ile, render işlemi öncesinde, projenizin ön izlemesini olabilecek en yüksek kalitede elde edebilirsiniz. Foto, Film veya Panorama modunda efektlerin sonuç görsel üzerindeki etkilerini deneyimleyerek, ışıklandırma, gölgeler, malzemeler ve kamera konumları üzerindeki revizyonlarda daha az zaman harcamanızı sağlarsınız. Yüksek-kalitede ön izleme ile, gördüğünüzü elde edersiniz. Net. Güvenilir. Güzel.

Yüksek-kalitede ön izleme videosu

Yüksek-Detaylı Tabiat* (Sadece Pro)

Lumion 10 ile gelen, 62 adet yeni, Yüksek-detaylı Tabiat objesi, Lumion içerik kütüphanesinde sunulan en detaylı, gerçekçi 3D ağaç ve bitki modelleridir. Ağaçlar, çalılar ve benzeri unsurlarla bu yüksek detaylı modeller, sahnenizi görsel olarak daha da zenginleştirecektir. Rüzgarda sallanan yaprakları veya gövdenin kaba kabuk dokusunu hissetmenize yardımcı olacaktır. Bir tanesini bir evin, binanın veya park tasarımının önüne yerleştirin ve tasarımınızın hayatla nasıl bağ kurduğunu kendi gözlerinizle görün.

Yüksek-detaylı Tabiat videosu

Deplasman (Displacement) Kullanımı

Yüzeyler kabartmalı ve detaylı olduğunda, tüm tasarım hayat kazanır. Lumion 10’da bulunan 167 malzemeye eklenen deplasman mapi ile, müşterileriniz seçtiğiniz ahşabın deseni veya tuğla yüzeyi gibi unsurları hissedeceklerdir.

Deplasman (Displacement) kullanımı videosu

Gerçek Gece Gökyüzleri ve Samanyolu (Sadece Pro)

Gece gökyüzüne bakarken ve binlerce parıldayan yıldızla, mucize duygusu ve çevrenin güzelliği hissedilir. Bu duygu, tasarımlarını sunan mimarların hissettirmelerine yardımcı olmak istediğimiz duygunun ta kendisidir ve şimdi, Lumion 10 Pro ile, 5 yeni gerçek gökyüzünü kullanıma sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Yapı veya konutunuzu, tek tıkla yıldızlı bir gökyüzü veya Saman Yolu’nun mucizevi güzelliğinin örtüsü altına yerleştirebilirsiniz. İç mekan sunumlarında, müşterilerinizin kendi mekanlarından uçsuz uzayın derinliklerine bakma deneyimi yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Gerçek gece gökyüzleri videosu

Kuzey Işıkları (Sadece Pro)

Tasarımınız üzerinde nezaketle süzülürken, gözler için ziyafettirler, ve eğer gerçek hayatta görme şansınız olduysa, oluşturdukları kuvvetli duyguyu bilirsiniz. Şimdi, Lumion 10 Pro ile, yeni Kuzey Işıkları efektini kullanarak, tasarımlarınıza bir renk orkestrası ve güzelliği altında, sonsuzluk ve artistik lezzeti katabilirsiniz.

Kuzey Işıkları videosu

Fotoğraf Eşleştirme (Sadece Pro)

Sahanın fotoğrafını çekin. Tasarımınızı görsele yerleştirin. Fotoğraf Eşleştirme Lumion 10 Pro ile kullanılabilir. Şimdi, 3D modelinizi, içeriği ile birlikte, gerçek bir fotoğraf içerisine yerleştirebilirsiniz. Tasarımınızı, gelecekte yer alacağı ortamın içerisinde sunun. Gerçek konumların resimlerini alın ve modelinizi bir kaç tuşlama ile içine yerleştirin. İster müşterilerinize sunum için, ister yerel yönetimlere tasarımı mekanında ifade etmek için, mimari tasarımınızı, fotoğraflanan arka plan ortamında gösterebilirsiniz.

Fotoğraf Eşleştirme videosu

OSM ile Yükseklik Kullanma (Sadece Pro)

Hiç İstanbul’un tepelerini veya projenizin topografyasını doğrudan Lumion sahne editörüne aktarmak istediniz mi? Veya projenizi çevreleyen tepelerin yamaçlarında sunmaya gerek duydunuz mu? Gerçek topoğrafya yükseklikleri, Lumion 10 Pro’nun içerisinde kullanılabilir. Yeni, OSM için yükseklik mapleri, özelliği ile, projenizi çevreleyen sahanın yüksekliklerini sahnenize transfer edebilirsiniz.

OSM ile yükseklik kullanımı videosu

AI Sanatçı Stilleri*

Sanat ve mimariyi kaynaştırın. Tasarımlarınızın artistik, empresyonist görsellerini oluşturun. Müşterinizin evinin duvarını süslemesi, firmanızın portföyünde dikkat çekmesi veya sadece keyif için. AI Sanatçı Stilleri ile, Lumion 10 ile gelen deneysel bir özelliğin parçası olarak, Monet, Kandinsky, Picasso ve pek çok diğer sanatçının tarzıyla benzersiz görseller oluşturun. * Minimum 16GB sistem hafızası gerektirir.

AI Sanatçı Stilleri videosu

İçerik Kütüphanesinde 364 Yeni Obje (Sadece Pro)*

Mimari, bazıları tarafından insan ve mekan arasındaki kesişim ve insanların yapıyı deneyimleme şekli olarak görünür. Şimdi, Lumion 10 Pro içerisindeki 364 yeni obje, (ve Lumion Normal’de açılan 104 obje) ile, mekanlarınıza hayat verebilirsiniz. İç mekanlar ile ilgili vizyonunuzu yeni iç mekan modelleri ile gösterin. Hareket ve sosyal bağlantıları, yeni, yüksek kaliteli, hareketli insan karakterileri ile canlandırın. Ve, üst düzey çevreleri yüksek detaylı tabiat modelleri ile oluşturun. Lumion 10 Pro içerisinde bulunan yeni objelerin bazıları şunlardır:

 • 62 yüksek detaylı tabiat objesi, bitkiler ve ağaçlar
 • 11 araç, spor araba ve SUV’lar
 • 180 iç mekan objesi, oturma, mutfak, masalar vb.
 • 30 yüksek kalitede hareketli 3D insanlar, erkek, kadın, bisikletli gibi figürler
 • 81 dış mekan objesi, binalar, şehir donatıları ve ışıklar

…ve diğerleri

Yeni objeler ile ilgili daha fazla bilgi

Yeni Malzemeler (Pek Çoğu Deplasman (Displacement) Özelliği İçerir)*

Mevcut kütüphanedeki 133 malzemeye eklenen deplasman mapi yanı sıra, toprak, kaya ve diğer dış malzemeleri de içerecek şekilde 34 adet, yeni ve gerçekçi malzeme kütüphaneye eklenmiştir. Şimdi, tasarımınızı dış çevre unsurları ile göstermek için kullanabileceğiniz daha fazla seçeneğiniz var. Aşağıda Lumion 10 ile gelen bazı malzemeleri bulabilirsiniz:

 • 12 yeni toprak malzemesi, deplasman mapping ile hayata geçen dokular
 • 9 çeşitli kaya malzemesi
 • 10 dış mekan malzemesi, beton, metal ve taş
 • 3 iç mekan seramiği

Tüm yeni malzemelerde deplasman mapi kullanılmıştır.

Yeni malzemeler hakkında daha fazla bilgi

Yerleşim Boyama

Çevresel içeriği hızla oluşturmaya mı ihtiyacınız var? Lumion 10 içerisindeki yeni yerleşim boyama aracıyla, sahnenize yüzlerce tabiat objesi yerleştirmek için fareyi bir alanda fırça gibi sürükleyin. Bir kağıdı boyarmışcasına, mimari tasarımınızı çevreleyen ağaç, kaya ve bitkileri peyzaja aktarın.

Yerleşim boyama videosu

Kullanıcı Tanımlı Malzeme Kütüphanesi

Favori malzemelerinize belirlenen tek bir alandan ulaşabilirsiniz. Yani, bir tuğla malzemesini istediğiniz görünümü sağlayacak şekilde düzenlediğinizde, bir kumaşı özel dokularla oluşturduğunuzda veya tekrar kullanmak istediğiniz bir malzeme oluşturduğunuzda, bu malzemeleri kolayca kaydedebilir ve anında uygulayabilirsiniz.

Özel malzemeler videosu

Peyzaj Kesici

Bodrum katlar, yüzme havuzları ve daha fazlası. Projenizin görselde olması gereken bir alanı yer altında kalıyorsa, yeni peyzaj kesme aracı Lumion editör tabiat zemininde kolayca bir boşluk oluşturmanızı sağlar. Kaldırmak istediğiniz alanın üzerine peyzaj kesme geometrisini yerleştirin ve 3D modelinizle uyumlu olacak şekilde boyutlarını ayarlayın.

Peyzaj kesici videosu

Film Klipleri İçin Ease In/Out Geçiş Kontrolü

Etkili bir film oluşturulması sadece bir kamera yolu belirlenmesinin ötesindedir  — kameranın hızının kontrol edilmesi ve izleyenin gözlerine projenin detaylarını takdir edebilmesi için rehberlik etmektir. Şimdi, film klipleri için ease in/out kontrolü sayesinde, kameranın, klibin başlangıç ve sonunda nasıl hızlanıp yavaşlayacağını veya sabit, doğrusal bir hızı koruyup korumaması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Ease in/out videosu

Geliştirilen Obje Kütüphanesi

Lumion’un obje kütüphanesi her versiyonda büyümeye devam ediyor ve Lumion 10 içerisinde 5,600’den fazla obje arasında gezinim ve objelerin kullanılması artık daha kolay. Doğru objeyi bulmanız ve yerleştirmeniz için daha büyük görseller kullanırken, sahne alanınızı daha fazla kullanabilmek için obje kütüphanesi alanını küçültebilmek gibi yeteneklerle bir araya getirildiğinde, detayca zengin bir mimari görsel oluşturma süreci kesintisiz ve keyifli bir sürece dönüşmüştür.

Geliştirilen obje kütüphanesi videosu

Geliştirilen DWG verisi alma

Lumion’a DWG formatlı dosyalar aktarıyor musunuz? Geçmişte, DGW dosyalarını Lumion sahnesine aktarmak için DWG To Lumion Bridge dosya transferi aracını kullanmamız gerekiyordu. Lumion 10 ile birlikte, DWG To Lumion Bridge aracını kullanmanıza gerek kalmamıştır. .dwg ve .dxf formatlı dosyaların Lumion’a aktarımını sağlayan, “glass” ve “water” olarak isimli malzemeleri otomatik olarak cam ve su malzemelerine dönüştüren, geliştirilmiş bir DWG veri aktarımı aracı Lumion 10 içerisine entegre edilmiştir.

LUMION 9

Gerçek Gökyüzleri

HDRI tabanlı bir görsel ile render ve animasyonlarda son derece gerçekçi gökyüzlerine sahip olabilirsiniz. Günün farklı saatleri ya da farklı hava koşullarına göre istediğiniz bir gökyüzünü belirleyebilirsiniz.

3B Çimen

Malzemelerde karşımıza çıkan bu özellik ile son derece gerçekçi ve özelleştirilebilir çimenler oluşturabilirsiniz. Renk, doku, boyut ve hatta çimenlerin kesimlerine kadar yönetebileceğiniz oldukça geniş özelleştirmeler sunar.

3B Kürk

Halı ya da tüylü yüzeylerde gerçekçi dokular oluşturulmasını sağlar. İstediğiniz dokuları seçin ve dilediğiniz gibi özelleştirin.

Yağış

Atmosferik yağmur ve kar efektleriyle tasarımlarınızı doğru duygular ile aktarın. Render ve animasyonlarda kullanılabilen bu özellik ile mevsim etkilerini projenize yansıtabilirsiniz.

Arayüz

En kolay kullanıma sahip render motoru olan Lumion artık daha kolay. Geliştirilen arayüzü ile sahnelerinizi çok daha kolay ve çok daha hızlı inşa edebilirsiniz.

Rhino ile LiveSync

Lumion’un önde gelen modelleme araçlarıyla sunduğu bu çalışma prensibini Rhino’da da deneyin. Daha modellemeyi yaparken yaptığınız her müdahaleyi Lumion’un gerçekçi dünyasında görün.

Obje ve malzeme eklemeleri

Her zaman olduğu gibi size sunulan obje ve malzemelerin sayısında da oldukça artış söz konusu.

Gökyüzü Işığı 2

Bir önceki versiyonda gelen gökyüzü ışığı efektini bir üst seviyeye taşıyor. Doğal ışık hiç olmadığı kadar güzel sahnelerinizi aydınlatıyor.

LUMION 8

Obje Gruplandırma ve Eğrisel Çoklu Yerleşim

 • Yeni eklenen Objeleri gruplandırma özelliği ile sahne içerisinde bulunan objelerinizi birlikte yönetebilir, modüler objelerin bulunduğu karmaşık sahneleri artık daha pratik çalışabilirsiniz.
 • Objelerinizi artık çoklu yerleşim metodu ile eğirisel bir yol boyunca da yerleştirebilirsiniz. Bu sayede çok sayıda objeyi istediğiniz eğrisel doğrultuda daha az hamle ile sahnenize zahmetsizce konumlandırın.

Yeni Yüksek Kaliteli Objeler

Kütüphaneye toplam 793 yeni obje eklendi. Yüksek kalitede ve çözünürlükte objeler içerisinde hareketli bisiklet süren insanlar, yüksek kalitede mobilya ve dekorasyon elemanları ve köpek ve köpek yürüten insanda dahil üst kalitede insan modelleri mevcut. Toplamda Kütüphane obje sayısı 4395’e yükseldi.

HD Malzemeler ve Kenar Yumuşatma Özelliği

 • Malzeme Kütüphanesine 168 Adet yeni Malzeme eklendi. Bunlardan 100 adeti HD Çözünürlükte. Bu sayede çok daha gerçek yüzey kaplamaları oluşturabilirsiniz.
 • Malzeme ayarlarına yeni eklenen kenar yumuşatma özelliği sayesinde İki kenar birbirine eğrisel bir şekilde birleşir. Bu sayede daha az model yükü ile daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirisiniz.

Stil Kullanımı ve Yeni Efektler

 • Sizler için hazır olarak oluşturulan Stil seçeneklerini kullanarak İstediğiniz tarzda gerçekçi sonuçlara zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Stiller Lumion’ da bulunan efekt kütüphanesinin içerisinden seçilen efektlerin profesyonelce oluşturulmuş kombinasyonlardır.
 • Yeni eklenen Detaylı ve Yumuşak gölge ayarları ile daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Yeni eklenen Renk Düzeltme efekti, modelinize en uygun aydınlık seviyesi ve atmosferi ile sunum yapmanızı sağlar. Renk doyumuna müdahale etmeden daha yüksek renk yoğunluğu elde edersiniz.
 • Videolarda Hyperlight özelliği kullanımı ile daha üst seviye görseller elde edebilirsiniz.
 • 20 farklı hazır su malzemesi ile zahmetsizce su kaplamaları oluşturabilirsiniz
 • Yeni Gökyüzü Işığı efekti ile sahnenin çevresel aydınlatmasını yumuşatarak gerçekçi sahneler oluşturabilir, bu sayede hem iç mekanda hem dış mekanda daha gerçekİ sonuçlar elde edersiniz.

Model Varyasyonu

Yeni eklenen model varyasyonu seçeneği ile mevcut modelinizin konumunu koruyarak farklı tasarım alternatiflerini sunabilir, Yapım aşamalarını canlandıra bilirisiniz. Yeni varyasyon özelliği sadece sunum aracı olarak değil, tasarım sürecinin bir parçası olarak ta deneyimleye bilirisiniz.

Archicad ile LiveSync

Lumion 8.5 sürümü ile beraber Archicad ile Canlı bağlantı kurabilir. Modelleme ve görselleştirme süreçlerini bütünleştirebilirsiniz.

LUMION 6

PureGlass®

Cam mimaride sıkça kullanılır ve iyi görselleştirmelerde camın render’ının doğru alınması gerekir. Cam render’ı Lumion 6’da büyük bir aşama atladı. PureGlass® teknolojisi, saydam, yarı-saydam veya buzlu camın her zamankinden daha ilgi çekici ve gerçekçi olmasına olanak verir.

TUTORIAL 1 TUTORIAL 2

Speedray™ Yansımaları

İyi yansımalar olmadan güzel görünen cam, su, mermer, ahşap veya metal yüzeyler yaratmak imkansızdır. Malzemeler gerçekçi yansımalarla hayat bulur. Speedray™ Yansımaları, görsel kalitesini çok az ilave render süresi ile tümden geliştirme fırsatı verir. Lumion Pro 6’da yansıtıcı yüzeyler tek bir tıklama ile otomatik olarak geliştirilirler.

TUTORIAL

Hyperlight® 2

İnce ışık varyasyonları çoğunlukla doğal görsel ile yapay görsel arasındaki farkı yaratır. Gerçek hayatta malzemelerin renkleri, ışığın yüzeyler arasında karmaşık şekilde geri sekmesi sonucu oluşur. Hyperlight® 2, ilk Lumion Pro 5’te eklenen yeni teknoloji Hyperlight®’a göre sekiz kat daha doğru bir şekilde yüzeylerdeki ışığı hesaplar. Lumion Pro 6’da ilave ışık uzun mesafelere yayılır ve kısa mesafelerde ekstra detay görülür.

TUTORIAL

OmniShadow™

Güzel görünen görseller için iyi gölgeler gereklidir. Gölgeler, eeometri için önemli belirliyecilerdirler ve strüktür onlar olmaksızın kaybolur. Bu tip gölgeleri koymazsanız, nesneler sahnenin bir parçası değilmiş gibi görünürler. Yeni OmniShadow™ teknolojisi, daha güzel görünen gölgeler ile, küçük detayları güzelleştirir ve modelleri daha katı hissedilir hale getirir. Bir nesnenin yere bastığını ve sahnede yerini bulduğunu daha iyi hissetmenizi sağlar. Lumion 6, hem küçük hem de büyük sahnelerde gelişmiş sonuçlar için şimdi OmniShadow™’u sunar .

TUTORIAL

Geliştirilmiş Malzeme Yüzeyleri

Malzemeler, her türlü mimari tasarımın temel parçasıdır. Lumion 6’da, malzemelerin gerçek fizik bazlı olması, yüzeyler üzerindeki dağılımların daha doğal bir şekilde gerçekleştirilmesini canlandırır. Sonuçta, yansımalar ve yüzeylerin genel görünümü daha gerçekçi görünür. Bu özellikle kumaş malzemeler, lastik, ahşap, karakterler, peyzaj ve yer yüzeylerinde fark edilir.

Islak Asfalt

Islak görünen asfalt, bakan kişiyi bilinçaltında etkileyen ve hem gerçekçi hem de artistik hava katan incelikli bir efekttir. Örneğin, park yerleri veya büyük açık alanlar, sanki yağmur yeni durmuş gibi eğer azıcık ıslak görünürse başka bir havaya bürünürler. Lumion 6’da yeni ıslak asfalt malzemenin eklenmesi, sahnenize artistik bir gerçekçilik katılmasını inanılmaz derecede kolay kılar.

TUTORIAL

Daha hızlı render

Görselleştirme iş akışında render süresi çok önemlidir. Render motorundaki detaylı geliştirmeler sayesinde, Lumion 6 Lumion 5’ten bile daha hızlı render alır. Yapılan testler, render süresindeki azalmanın %10’a kadar vardığını gösteriyor. Bu, Lumion’un zaten en hızlı mimari render seçeneği olduğu düşünüldüğünde oldukça şaşırtıcı.

MyLumion® İçerisindeki Yeni Portfolyo Yönetimi Seçeneği

MyLumion 3B tasarımlarınızı, herhangibir yerde, herahngibir zamanda ve herhangibir aracı kullanarak sunabileceğiniz web-tabanlı bir platformdur. Lumion içerisindeki bir tıklama ile 3B sahnelerinizin MyLumion.com adresine render edilmesini sağlayabilirsiniz. Lumion 6 bu fonksiyonu, yeni bir portfolio yönetimi seçeneği ile geliştirdi. Bu, çevrim içi projelerinizin başlığını veya tanımlamasını değiştirebilmenize veya silebilmenize olanak tanır. Artık MyLumion.com üzerinde 10 adede kadar proje barındırabilirsiniz. MyLumion halen Beta sürümüdür, ancak Lumion müşterileri arasında mimarlar ve müşterileri arasında iletişimde getirdiği gelişmelerle, popülerliğini arttırmaktadır.

TUTORIAL

Diğer 3B CAD yazılımları ile geliştirilen işbirlikteliği

 • ● Lumion 6 Akıllı Veri Alma özelliğine sahiptir. Yani, Lumion 3B modelleri control eder ve genel hataları düzeltir.
 • ● Lumion 6 Unicode karakterler içeren modellerin alınması desteğini geliştirmiştir. Bu özellikle, Japonca, Korece ve Çince dillerinde oluşturulan model ve dokular kullanılarak çalışmada geliştirme sağlar.
 • ● .DWG dosyalarının alınması daha hızlı ve daha güvenilirdir.
 • ● Lumion 6 3B mimari modeller için son derece uygun bir format olan en son.FBX v16 dosya biçimini destekler.
 • ● AutoCAD® Architecture® artık duvarlar, merdivenler ve kapılar gibi elemanları Lumion 6’ya kesintisiz aktarır.

Lumion Trimble® SketchUp®, Autodesk® Revit®, Nemetschek® Allplan® and Vectorworks®, Graphisoft® ArchiCAD® ve Autodesk® 3ds Max® gibi önde gelen 3B modelleme ve mimari yazılımları ile de uyumlu çalışmaktadır.

Geliştirilmiş Alan Derinliği

Alan derinliği, dikkati resmin belirli bir alanine odaklamak için profesyonel film yapımcıları ve fotoğrafçılar tarafından kullanılan önemli bir efekttir. Resimlere sinematik bir efekt verdiği ve onları kaliteli bir kamera ile çekilmiş gibi gösterdiğinden dolayı bir stil aracı olarak da kullanılır. Yeni alan derinliği efekti, önceki versiyonundan bir kaç özelliği ile ayrılmaktadır. Bu versiyonla, arka planın flulaştırılması sırasında bir objenin odakta tutulması kolaylaştırıldı. Odaklanılmamış alanlarda çemberler, altıgenler veya 6 diğer (bokeh) şeklinin görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni, dinamik otomatik odaklanma özelliği, kamera hareket halindeyken dahi sabit bir noktaya odaklanabilmenizi sağlar.

TUTORIAL

Sonbahar Oluşturucu

Bazen bitkilere daha fazla renk çeşitliliği eklemek istersiniz. Lumion 6’daki bu yeni efekt, bitki renklerini hızlıca değiştirmenize olanak verir. Bunu, hem renklere daha fazla çeşitlilik katmak için hem de kaydırıcıları iterek harika sonbahar manzaraları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

TUTORIAL

Anime Edilen Spot Işık Renkleri

Bu yeni efekt, bir veya daha fazla ışık kaynağının renk veya şiddetini canlandırabilmenizi sağlar. Işıkları canlandırmak için gökkuşağının tüm renkleri kullanın. Bu efekti ışıkları tonlandırmak veya renk değiştirerek atmosferi farklılaştırmak için kullanın.

TUTORIAL

Strofor

Kavramlar çoğunlukla artistik gösterimler ile aktarılır. Yeni Strofor efekti strofor malzemesinden kesilmiş bir maket gibi gözükmesini sağlayan bir sanatsal gösterimdir. ‘Köpüğün’ yumuşaklığı ve rengi istediğiniz görünüşü elde etmek için değiştirilebilir.

TUTORIAL

Kalabalık Hareket Efektinde Eğri Hat

Birçok arabayı veya insanı basit bir efekt ile hareket ettirebilmek çok önemli bir zaman kazandırır Lumion 5’te gelen Kalabalık Hareket efekti, yürüyen kalabalıklar ve yolda giden arabalar oluşturmanızı sağlar. Lumion 6’da Kalabalık Hareket efekti şimdi onların eğri bir hat izlemelerine olanak veriyor. Örneğin, insanlar bir köşeyi dönebilir ve arabalar yolun kıvrılmasını takip edebilir.

TUTORIAL

Geliştirilmiş Gökyüzü Gerçekçiliği

Lumion 6 ile gelen standart gökyüzü, Lumion 5’e göre geliştirildi. Ek olarak, gece veya gün batımını gösteren sahnelerde, gökyüzü ve bulutların rengi daha da gerçekçi oldu. Bir son kullanıcı olarak, bu etkileri elde etmenin karmaşıklığı ile uğraşmanıza gerek kalmadan sadece kaydırma çubuklarını kullanın ve Lumion geri kalanını sizin yerinize halletsin. Sonuç, daha güzel ve gerçekçi gökyüzü görüntüleri olacaktır.

TUTORIAL

20 3D İnsanının Hareketli Varyasyonu

Lumion Pro zaten büyük olan kütüphanesini, daha fazla yüksek kaliteli hareketli aXYZ Desig’nın 3D insanları ile büyütmeye devam ediyor. Lumion Pro 6’da 20 hareketli 3D insan oturmak, çalışmak veya yürümek gibi yeni hareketler yapıyor.

77 Yeni Bitki, Çiçek ve Çimen

Yerel bitkilerin belirli kombinasyonlarını arayan Peyzaj Mimarları ve Şehir Plancılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 77 adet yeni bitki, çiçek ve çimen eklendi. Bu defa özellikle Amerikan, Japon, Kuzey Avrupalı ve Doğu Asyalı yeni bitkiler var.

Hareketli 3D İnsan Siluetleri

Sahnenizdeki 3D insan seçiminiz çoğunlukla projenizin coğrafi ve kültürel bağlamına bağlı olacaktır. Bazen de görselinizde siluet figürler kullanarak sadece hareketli insanların katabileceği canlılığı sağlamış olurken, belli bir kültürü yansıtmayan bir hava oluşturmayı veya mimariye odaklanılmasını isteyebilirsiniz. Lumion 6 ile Lumion Model Kütüphanesi’ndeki herhangi bir hareketli 3D insanı beyaz veya siyah siluete dönüştürebilirsiniz.

Araç İçinde İnsan Seçeneği

Şehirler gibi büyük sahnelerin gerçekçi görünmeleri için trafik gereklidir. Lumion 6’da tekli veya toplu olarak araba eklediğinizde -veya Transport kategorisinden başka birçok modeli eklediğinizde- şimdi onları otomatik olarak sürücülü ve yolculu görünmelerini sağlayan bir seçenek var. Otobüsler de aynı şekilde insanlarla doldurulabilir.